שיקום לב - סיפורי הצלחה

פרפור פרוזדורים

מטופלת בת 49 מתלוננת על אירועים חזקים וחוזרים של פרפור פרוזדורים (PAF) בעקבותיהם היא נאלצת להתאשפז. היא מקבלת טיפול תרופתי לויסות קצר בלב אך סובלת מתופעת לוואי של עייפות וחוסר ריכוז. לאחר סדרת טיפולי דיקור מלווה בצמחי מרפא סיניים החלה ירידה בתדירות ההתקפים עד שפסקו בהדרגה. היא המשיכה לקבל צמחי מרפא במשך כשנה ובהוראת קרדיולוג, מומחה לקצב לב, הפסיקה בהדרגה את הטיפול התרופתי. כשנה לאחר מכן, מצבה יציב.


אי ספיקה אורטלית

מטופל בן 65 מתלונן על קוצר נשימה במאמץ, דפיקות לב ועייפות על רקע אי ספיקת מסתם אורטלי ותפקוד לקוי של חדר שמאל בלב. לאחר שתי סדרות דיקור וצמחי מרפא (כחודשיים) המטופל מדווח על הקלה משמעותית בתסמינים וכן על תפקוד נורמלי בעת פעילות. המטופל המשיך ליטול צמחי מרפא. בבדיקת אקו-לב חוזרת לאחר כחצי שנה ניכר שיפור בתפקוד הלב.


אי ספיקת לב ימני

מטופל בן 67 עם אי ספיקת לב קשה על רקע מום מולד במסתם טריקוספידלי. מתלונן על קוצר נשימה במאמץ, הזעות רבות ועייפות. הוא חיוור וכחוש. לאחר כחודש של טיפול משולב שכלל דיקור סיני, צמחי מרפא סיניים ותרגילי צ'י גונג החל לחוש בהטבה. בהמשך מדווח על שיפור ניכר בתפקוד בזמן מאמץ פיזי, הליכות ארוכות יותר, שיפור בשינה וברמת אנרגיה כללית. גוון פניו נראה תקין. בביקורת קרדיולוג לאחר כשנה הומלץ על המשך טיפולים ברפואה משלימה.

שיקום לב

מהי רפואת לב שיקומית משלימה?

לרפואה הסינית המסורתית דרכי טיפול יעילות בשיקום מטופלים שעברו אירוע לבבי או אירוע מוחי. טיפולי דיקור סיני וצמחי מרפא הוכחו במחקרים רבים כבעלי השפעה מיטיבה על זרימת הדם בלב ובמוח וכן על זרימה בכלי הדם הפריפרים.
 

שיקום לב - למי מתאימים הטיפולים?

טיפולי דיקור סיני מתאימים במיוחד למטופלים אשר עברו אירוע לבבי או התערבות ניתוחית קרדיאלית כגון: צנתור, השתלת תותבים או ניתוח מעקפים. הדיקור סיני מסייע בהאצת תהליך ההחלמה, בשיפור תוצאות הניתוח וכן במניעת הישנות המחלה.
בחולים עם אי ספיקת לב, שילוב צמחי מרפא וטיפולי דיקור עם תרגול ההתעמלות צ'י גונג משפר באופן ניכר את התפקוד היומיומי וכן את התפקוד הלבבי. שיפור זה מתבטא בבדיקות מעקב כגון אקו- לב.
 

במה ניתן לטפל באמצעות דיקור סיני?

מטופלים לאחר התקף לב, ניתוח מעקפים, צנתור והסובלים מאי ספיקת לב.
בנוסף, הטיפולים יעילים במניעת גורמי הסיכון למחלות לב וכלי דם כגון: יתר לחץ דם, כולסטרול, הפרעות קצב ומתחים.
 

איך טיפולי שיקום לב עובדים?

דיקור סיני גורם לסטימולציה עצבית שמפעילה אזורי בקרה במוח האחראים על תפקוד הלב והדם. דיקור סיני משפר זרימת דם, מרחיב כלי דם, מווסת קצב לב, מפחית כאבים ומרגיע.
לצמחי המרפא הסיניים מרכיבים פעילים אשר הוכחו כמחזקים את פעולת שריר הלב, מרחיבים כלי דם, משפרים זרימת דם, מפחיתים לחץ דם ושומנים בדם ועוד.
 

עמוס זיו, M.SC,L.Ac 

התמחה ברפואת לב משולבת במרכז הלאומי לקרדיולוגיה משולבת בבי"ח Xi Yuan בבייג'ין. בעל ניסיון רב בתחום הרפואה האינטגרטיבית ומתמחה בהתאמת טיפולים משלימים של צמחי מרפא לטיפול תרופתי קונבנציונלי.
מנהל היחידה למחקר ברפואה משלימה בשיר"ם – אסף הרופא.
עוסק במחקרים על השפעות שיטות ברפואה משלימה על תפקוד לבבי, מרצה בפני רופאים קרדיולוגים ובכנסים בינלאומיים בתחום.
בעל תואר ראשון ושני במדעים וברפואה סינית.